• HÜDAİ KAPLICALARI
    Sağlık ve huzur kaynağı, dünyaca ünlü Hüdai Kaplıcaları
  • TARİHİ SANDIKLI EVLERİ
    Tarihin görkemli tanıkları: ünlü, tarihi Sandıklı evleri
  • YUNUS EMRE
    Aşkın, sevginin efendisi gönüller sultanı: Yunus Emre
BAŞKAN

BaşkanMustafa Özer

HEP BERABER EL ELE

Asırlardır bizi sırtında taşıyan bu topraklara borcumuzu ödemek ve geleceği keşfetmek amacı ile uzun bir hizmet yolculuğuna çıktık. Bu yolculuğumuz sırasında şimdiye kadar birçok yönüyle bakir kalan değerlerimizi ortaya çıkartıp, bu değerleri gelecek nesillere ulaştırmak amacı ile bir kaç projeye imza attık ve yeni projeler ortaya çıkarmak gayretindeyiz.

Bu çalışmalarımız sırasında, geleceğin üzerimize yıkacağı ağır yükü daha kolay kaldırıp, çocuklarımıza daha aydınlık ve bereketli bir Sandıklı bırakabilmek için elimizde tek bir formülün olduğunu gördük. Bu formül ile üzerinde yaşadığımız toprakların saklı kalmış değerlerini keşfederek, gelecek yarınlara ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Bölgemizdeki Türk varlığı 838 yıl önce bu topraklara ayakbastı. Bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak bu günlere, her türlü değerle dolu bir hazineyi tüketerek geldik, biz kaşıkla verdik, bu topraklar kepçe ile döndü. Her türlü patates, pancar, hububat, bakliyat üretimlerimizde rekorlar kırdık. Toprağımızla termalimizle,eşsiz ve tarihi değerleri dünyayı kıskandıracak kadar çok olan doğal güzelliklerle bu bölge her zaman bizim yanımızda oldu.

Ancak, mirasyedilik dönemi sona erdi. Bundan böyle, mevcut değerlerimize sahip çıkma ve şimdiye kadar verilenlerin karşılığını ödeme zamanı geldi. Bir taraftan borcumuzu ödeyip, diğer taraftan da gelecek yarınlarımızı kurtarmak zorundayız.

Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2011 yılında bilimsel ‘’Sandıklı Araştırma Sempozyumu’’ yapılması için gayret gösterdik ve görev aldık. Değeri ve ederi gizli kalmış her şeyin ortaya çıkarılması için başlattığımız bu keşif yolculuğumuzun ilk durağı oldu. İlçemizin bu sempozyumda 5000 yıllık tarihi ortaya çıktı. Yine kaplıcalarımızın 2000 yıldır rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı görüldü.

Bizler ‘’Geçmişini bilmeyen uluslar, geleceğini inşa edemezler’’ diyen bir liderin çocuklarıyız. Geçmişten aldığı güç ve inançla yoluna devam eden fakat modern çağın gereklerini de yerine getiren bir düşünceye inanıyoruz. İşte bu nedenle 15-16-17-18 Ekim 2014 tarihlerinde Afyon Kocatepe Üniversitesi önderliğinde Meslek Yüksek Okulumuzun gerçekleştireceği ilçeler içerisinde ülkemizde ilk olan MARKA KENT SANDIKLI sempozyumuna destek olacağız.

İlçemizin geleceğini oluşturmak için bu sempozyuma çok önem veriyoruz. Bu sempozyumla nerede, ne var ve ne yapılması gerektiğini öğreneceğiz. Diğer bir değişle ilçemizde mevcut olan hazineleri yeniden keşfetmek ve bu hazineyi tırnaklarımızla kazıyıp çıkarmayı öğreneceğiz. İlçemizin geleceği için ortak ve katılımcı bir anlayışla her yerde, her zaman ve hep beraber el ele…

MUSTAFA ÖZER
SANDIKLI TİCARET VE SANAYİ ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası Resmi İnternet Sitesi
Çay Mahallesi Dereboyu Sokak No:49 Sandıklı / Afyonkarahisar
sandiklitso@tobb.org.tr